اقامت کاری نروژ

اخذ اقامت کاری کادر درمان در نروژ

نروژ یکی از کشورهای اسکاندیناوی می باشد.
کشور نروژ از کشورهایی است که دارای رفاه اجتماعی بالا بوده و امید به زندگی در این کشور بالا می باشد.
از نظر جغرافیایی باید گفته شود که نروژ در همسایگی دانمارک و سوئد و دارای اقلیم سرد است.
در اکثر کشورهای اروپایی خصوصا نروژ برخی از مشاغل جزو مشاغل خاص تعریف می شوند که برای کار کردن در این شغل ها نیاز به اخذ مجوز از سوی سازمانهای مربوط به آن رشته شغلی می باشد..
کادر درمان جهت مهاجرت به هر کشوری و برای این که در رشته تحصیلی خود در کشور مزبور وارد بازار کار گردند نیاز به معادل سازی مدارک تحصیلی و کاری دارند، و باید مدارک آنان در کشور مقصد مورد تایید قرار گیرد.
این یعنی آنکه بطور مثال، یک پزشک که در ایران فارغ التحصیل شده و در حال فعالیت است، نمی تواند بطور مستقیم در همان رشته شغلی در نروژ فعال شود بلکه باید در ابتدا برای اخذ مجوز کار رشته خود اقدام کند تا پس از طی تمامی مراحل بررسی مدارک و ارائه مستندات تکمیلی، بتواند با داشتن مجوز کار در مراکز درمانی نروژ تقاضای فعالیت کاری بدهد.
از آنجایی که نروژ در طی سالهای اخیر با کمبود شدید نیروی انسانی در بخش بهداشت و درمان خود مواجه شده است، بسیاری از این پرسنل کادر درمان خود را در طی این سالهای اخیر از کشور همسایه خود یعنی سوئد و یا از برخی کشورهای جنوب شرق آسیا همچون فیلیپین به این کشور آورده است و این متقاضیان پس از گذراندن مراحل و آموزشهای لازم در مراکز بهداشت و درمان کشور نروژ مشغول بکار شده اند.
بر اساس قوانین این کشور ، وزارت بهداشت و درمان مسئول اعطای مجوز مورد نیاز برای مشاغل مرتبط با بخش بهداشت و درمان کشور محسوب می شود.
شما در دو مرحله برای این مجوز اقدام می کنید. مرحله اول، مرحله تشکیل پرونده جهت ارزیابی است که در پایان آن و پس از گذراندن فرایند تطبیق، به شما اطلاع داده می شود که مدارک شما امکان معادل سازی در نروژ را دارند یا خیر.
مرحله دوم، مرحله ای است که در آن، در صورت اینکه مدارک شما با موفقیت ارزش یابی و معادل سازی شود، از شما مدارک تکمیلی برای صدور مجوز کار درخواست می شود که عمدتا دارای سه مرحله می باشد.
مرحله اول آن که باید زبان کشور مورد نظر خودشان را بیاموزند و امتحانات مربوط به زبان را بگذرانند.
شرایط معادل سازی مدارک به صورت زیر می باشد:
ابتدا شخص باید مدرک زبان B2 زبان نروژی را ارائه نماید.
مرحله دوم گذراندن امتحانات علمی مربوط به رشته خود می باشد.
مرحله سوم شرکت در دوره های مربوط به رشته خود است.
پس از ارائه مدرک زبان نروژی متقاضی می بایستی در یک دوره ی آموزشی 10 هفته ای که بحث آشنایی با سیستم سازمان بهداشت و درمان نروژ است شرکت نماید.

نظر شما :