مهاجرت کاری آلمان

مهاجرت کاری آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق کار به چند صورت امکان پذیر است .
از آنجایی که رشد جمعیت در کشور آلمان منفی است ، دولت آلمان در نظر گرفته با تسهیل کردن قوانین اخذ ویزا کار که امکان اشتغال از طریق تخصص را برای اتباع خارجی فراهم می کند ، کمبود نیروی کار و متخصص در این کشور را رفع گرداند.

روش اول: اخذ ویزای کار آلمان

برای دریافت ویزای کار باید یک دعوت‌نامه از یک کارفرما از کشور آلمان داشته باشید.

دولت آلمان هرساله لیستی از شغل های مورد نیاز جهت کار در آلمان را اعلام می کند و افراد متخصص مرتبط با شغل های اعلام شده در این لیست شانس بیشتری برای دریافت ویزای کار کشور آلمان داشت.
درحال حاضر لیست شغل های اعلام شده شامل متخصصین و مهندسین فناوری اطلاعات و IT ، مهندسین در بیشتر رشته ها و کادر درمان است.
از دیگر تغییراتی که در قوانین جدید صورت گرفته می توان به این اشاره کرد که در حال حاضر فرد متقاضی کار در کشور آلمان ، می تواند در زمینه های کاری مورد ارتباط  با رشته تحصیلی خود نیز مشغول به کار شود ولی در قوانین قبل به این صورت نبوده است.
اگر متقاضی با توجه شغل های اعلام شده و مورد نیاز کشور آلمان، یک پیشنهاد کاری از کارفرما هایی در این کشور دریافت کند، این امکان وجود دارد تا ویزای کار کشور آلمان را دریافت نمایید.

این نکته هم در نظر داشته باشید که برای دریافت جاب آفر تسلط متقاضی به زبان آلمانی ، تبحر و سوابق فرد در شغل مورد نظر از علل بسیار مهم می باشد.

روش دوم: اخذ ویزای جستجوی کار آلمان

برای دریافت این ویزا باید دارای تخصص دانشگاهی در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا باشید که این تخصص شما در لیست انتشار یافته دپارتمان مهاجرت نیروی متخصص کار آلمان باشد.

پس از دریافت این ویزا به مدت 6 ماه فرصت دارید که در کشور آلمان شغل مناسب خود را پیدا کرده و در این مدت با یک کارفرما به توافق برسید ، در غیر این صورت باید خاک کشور آلمان را ترک نمایید.
ازجمله شرایط اخذ ویزای جستجوی کار در آلمان میتوان به : داشتن حداقل ۳ سال سابقه کار و داشتن مدرک تسلط کامل به زبان آلمانی در سطح B1 اشاره کرد.
از دیگر تغییرات صورت گرفته در قوانین ویزای جستجوی کار در کشور آلمان اجازه کار متقاضی به مدت 10 ساعت در هفته مشغول می باشد.

روش سوم: اخذ ویزای کار از طریق دوره های آوسبیلدونگ

روش دیگری برای دریافت ویزای کار آلمان اقدام جهت شرکت در دوره های آوسبیلدونگ است.
دوره های فنی و حرفه ای در کشور آلمان به نام آوسبیلدونگ شناخته می شود.

که متقاضی را برای ورود به بازار کار در شغل های مشخص شده آماده می کند.
دوره ها آوسبیلدونگ عموما از 18 ماه تا 24 ماه طول می باشند که برای ورود به بازار کار آلمان مناسب می باشد.

متقاضی برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ نباید بیش از 25 سال سن داشته باشد و باید مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 را داشته باشد.
متقاضی پس از به اتمام رسانیدن دوره آوسبیلدونگ شانس مناسب برای دریافت اقامت کاری آلمان را خواهد داشت.
دریافت کنندگان ویزای کار کشور آلمان می‌توانند با توجه به رعایت شرایط مورد نیاز ، می توانند برای همسر و فرزندان کمتر از 18 سال خود ویزای همراه دریافت نمایند.
افرادی که به عنوان همراه فرد متقاضی واردکشور آلمان می شوند همانند دیگر شهروندان آلمانی به صورت رایگان در این کشور مشغول به تحصیل شوند و از تمام خدمات شهروندی کشور آلمان استفاده کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ اقامت از طریق کار در آلمان با مشاوران امور مهاجرتی دفتر حقوقی و مهاجرتی آرپ تماس حاصل نمایید.

نظر شما :