• مشتری :
  • برچسب ها:
  • دسته بندی :
  • آدرس پروژه :
  • تاریخ :
    16 مرداد 1400

هر آنچه از شرایط و هزینه های زندگی در کشور نروژ باید بدانید در مقاله آمده است.

در این مقاله سعی بر آن بوده تا همه مسائل مرتبط با نروژ به شکل اختصار بیان شود.

نروژ که  بهn ɔːr w eɪ  خوانده می شود، که به فارسی (ناروی) خوانده می شود ، یک دولت متمرکز مستقل و پادشاهی مستقل و متحد می باشد  که قلمرو آن شامل بخش غربی،  شبه جزیره اسکاندیناوی و جزیره دور افتاده یان ماین و مجمع الجزایر اسلالبارد  در قسمت قطب شمال است. جزیره  پیتر Iدر قطب جنوب  و جزیره Bouvet در زیر قطب جنوب قلمروهای وابسته به نروژ هستند  و بنابراین جزء پادشاهی نیستند. نروژ مدعی حاکمیت   بخشی از قطب جنوب  به عنوان زمین ملکه مود نیز می باشد  . تا سال ۱۸۱۴، پادشاهی شامل جزایر فارو ، گرینلند و ایسلند بود . این همچنین شامل Bohuslän تا سال ۱۶۵۸، Jämtland و Härjedalen تا سال ۱۶۴۵، شتلند و Orkney تا ۱۴۶۸، و Hebrides و جزیره مرد تا ۱۲۶۶ نیز است .

نروژ دارای مساحت کل ۳۸۵،۲۵۲ کیلومتر مربع (۱۴۸،۷۴۷ مایل مربع) و جمعیت آن بالغ بر ۵،۲۵۸،۳۱۷ نفر (از ژانویه ۲۰۱۷) است.  این کشور دارای مرز طولانی با سوئد ( ۱،۶۱۹ کیلومتر یا ۱۰۰۶ مایل طولانی) است. نروژ از سمت شمال شرقی با   فنلاند و روسیه هم مرز است و همچنین از  جنوب با دانمارک نیز هم مرز می بااشد.  نروژ دارای خط ساحلی گسترده ای است که در مقابل اقیانوس اطلس شمالی و دریای بارنتس قرار دارد .

نروژ عضو مؤسسۀ سازمان ملل متحد ، ناتو ، اتحادیه تجارت آزاد اروپا ، شورای اروپا ، پیمان قطب جنوب و شورای شمال اروپا است . یکی از اعضای منطقه اقتصادی اروپا ، WTO و OECD ؛ و بخشی از منطقه شنگن  نیز می باشد. این کشور ترکیبی از اقتصاد بازار و یک مدل رفاه نوردیک با مراقبت های بهداشت جهانی و یک سیستم جامع اجتماعی را در بر می گیرد. نروژ دارای ذخایری همچون،  گاز طبیعی ، نفت، چوب،  مواد معدنی ، غذاهای دریایی ، آب شیرین و انرژی آبی نیز است.

اقتصاد کشور نروژ:

در راستای بحث هزینه تحصیل و زندگی در نروژ می توان بیان نمود که واحد پول کشور نروژ کرون می باشد که واحد جزء آن  (اوره) است و (به نروژی: øre) معروف است . وزیر اقتصاد  کشور نروژ بیان دارد که این کشور دارای وضعیت اقتصادی بسیار  مناسبی  است . ،صنعت نفت در این کشور  به میزان حدود یک‌ چهارم از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل داده است  و کشور نروژ دارای جایگاه ۴ درآمد سرانه در جهان را می باشد .
اطلاع از میزان متوسط حقوق و مزایا و دستمزدها در کشوری همانند نروژ که سالهاست از سامانه جامع و مطمئن و شفاف آمار و سرشماری برخوردار است کار دشواری نیست. سازمان آمار نروژ SSB هر ماهه آمار بسیار کامل و بروزی از رشد و تغییرات تمامی شاخص های اجتماعی،فرهنگی،جغرافیایی،جمعیتی و… -و از جمله آمار میزان حقوق و مزایای کارمندان و کارگران- را در این کشور گردآوری و منتشر می کند.
اطلاع از میزان متوسط حقوق و مزایا و دستمزدها در کشوری همانند نروژ که سالهاست از سامانه جامع و مطمئن و شفاف آمار و سرشماری برخوردار است کار دشواری نیست. سازمان آمار نروژ SSB هر ماهه آمار بسیار کامل و بروزی از رشد و تغییرات تمامی شاخص های اجتماعی،فرهنگی،جغرافیایی،جمعیتی و… -و از جمله آمار میزان حقوق و مزایای کارمندان و کارگران- را در این کشور گردآوری و منتشر می کند.
نرخ تورم در نروژ، تنها 2 الی 3 درصد است و این امر نشان دهنده‌ی سرسام آور نبودن هزینه زندگی در نروژ است. توجه به وضعیت شاخص های اقتصادی، می تواند تا حد زیادی، چشم انداز کیفیت زندگی در این کشور را روشن سازد. برای مثال تنها با پرداخت ماهانه 1 میلیون تومان، می توان خانه ای کوچک در شهرهای این کشور را اجاره نمود.

زندگی در کشور نروژ، امروزه خواسته‌ی بسیاری از مهاجران به قاره‌ی سبز است. این امر نه تنها دارای ابعاد حقوقی از منظر چگونگی اقدام در مسیر مهاجرت است، بلکه مستلزم آگاهی از شرایط زندگی در این کشور و نیز هزینه زندگی در نروژ است. در نوشتار پیش رو، به بررسی ابعاد زندگی در این کشور و به خصوص هزینه های زندگی در نروژ می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از مشاوره، با مشاورین ما در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت همراه باشید.

در رتبه بندی های راجع به سطح رفاه زندگی (شاخص رفاه لگاتوم) در سال 2016 میلادی، نروژ رتبه دوم را اخذ کرده است. این امر ناشی از اقتصاد مطلوب، سطح علمی پیشرفته، امنیت بالا، بهداشت مناسب و در یک کلام، توسعه یافتگی این کشور است. در گذشته نیز این کشور به مدت 7 سال، رتبه نخست را در کارنامه خویش جای داده است. با توجه به این امر، دیدگاه مثبتی راجع به هزینه زندگی در نروژ شکل می گیرد که در ادامه به برخی از این هزینه ها می پردازیم.

هزینه زندگی در نروژ

نرخ تورم در نروژ، تنها 2 الی 3 درصد است و این امر نشان دهنده‌ی سرسام آور نبودن هزینه زندگی در نروژ است. توجه به وضعیت شاخص های اقتصادی، می تواند تا حد زیادی، چشم انداز کیفیت زندگی در این کشور را روشن سازد. برای مثال تنها با پرداخت ماهانه 1 میلیون تومان، می توان خانه ای کوچک در شهرهای این کشور را اجاره نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر، با مشاورین متخصص در حوزه های اقتصاد بین المللی، در ارتباط باشید.
کشورهای اسکاندیناوی همواره یکی از کشورهای جذاب برای دانشجویان ایرانی جهت ادامه‌ی تحصیل در اروپا به شمار می‌آید. به گونه ای که هرساله تعداد قابل توجهی از دانشجویان به مقصد دانشگاه‌های این کشور عزیمت می کنند. علاوه بر کیفیت بالای آموزش عالی در این کشور به ویژه در رشته ‌های مهندسی و انرژی، امکان تحصیل رایگان و عدم دریافت شهریه از دانشجو نیز از شاخصه‌ های اصلی دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شود. در واقع یکی از مباحث مهم در خصوص هزینه زندگی در نروژ، هزینه های مربوط به تحصیل در دانشگاه های این کشور است. تحصیل در تمامی مقاطع آکادمیک این کشور رایگان است و حتی هزینه‌ی ناچیزی هم که برای ثبت مدارک در بین دانشگاه‌ های خارجی معمول و متداول است نوعاً توسط دانشگاه‌ های نروژ اخذ نمی شود.

البته باید گفت که برآورد هزینه‌ زندگی در نروژ، طبیعتاً وابستگی تام به نحوه زندگی فرد دارد. فارغ از چگونگی سیاست مالی هر فرد در زندگی خویش، برای مثال دانشجویان محصل در دانشگاه های این کشور، از پرداخت هزینه تحصیل معاف هستند و این امر در کاهش هزینه زندگی در نروژ تأثیرگذار است. ضمن آنکه دانشگاه های این کشور، اقدام به اعطای کمک هزینه های راجع به تهیه لوازم تحصیل نیز می کنند. با این حال، سنجش هزینه هایی نظیر کرایه خانه یا شهریه خوابگاه و خوراک و پوشاک، از اهمیت زیادی برخوردار هستند تا فرد بتواند با طراحی یک استراتژی درست، دخل و خرج خود را به تعادل برسد.

هزینه زندگی در نروژ

واحد پول نروژ، کرون نام دارد. بخشی از هزینه های زندگی در نروژ به طور نمونه معرفی شده است:
• اجاره مسکن ( خانه متوسط و معمولی ) : در ماه حدود ۵ هزار کرون
• متوسط هزینه های خورد و خوراک : در ماه حدود ۳ هزار کرون
• متوسط هزینه های برق و اینترنت و . . . : در ماه حدود ۸۰۰ کرون
• متوسط هزینه های رفت و آمد ( حمل و نقل های داخل شهری مانند اتوبوس ، مترو و . . . ) : در ماه حدود ۶۰۰ کرون
• سایر هزینه های جانبی : در ماه حدود ۶۰۰ کرون خواهد بود .
جهت برآورد هزینه‌ های مربوط به تغذیه، سعی کنید از فروشگاه‌ هایی که قیمت‌ ها را با تخفیف عرضه می ‌کنند خرید کنید. قیمت برخی از اقلام غذایی از این قرار است:
• برنج (بسته 5 کیلویی) 45 کرون نروژ
• شیر(بطری 1 لیتری) 13 کرون نروژ
• تخم مرغ (بسته 12تایی) 32 کرون نروژ
• ماست (کوچک) 14 کرون نروژ
• مربا در ظروف پلاستیکی( یک کیلویی) از 14 کرون نروژ تا 28 کرون نروژ
• گوشت چرخ کرده گوساله، (بسته های 400 گرمی) 24 کرون نروژ
• پنیر خامه ای (فیلادلفیا) 20 کرون نروژ
• گوشت چرخ کرده (مرغ) بسته 400 گرمی 20 کرون نروژ
• گوشت گوسفند به طور میانگین هر کیلوگرم 110 کرون نروژ
• گوشت گوساله به طور میانگین هر کیلوگرم 150 کرون نروژ
• فیله مرغ به طور میانگین هر کیلوگرم 100 کرون نروژ
• آب میوه به طور میانگین (هر بطری یک لیتری) 12 کرون نروژ
• نوشابه کوکاکولا (بطری یک و نیم لیتری) بین 11 کرون نروژ تا 20 کرون نروژ.
• میوه شامل سیب، پرتغال، انگور و گلابی به طور میانگین هر کیلویی 20 کرون نروژ و بالاتر.
• چای هر بسته 250 گرمی 30 کرون نروژ
• کاهو دانه ای بین 15 تا 30 کرون نروژ بسته به فصل
• هویج از کیلویی 10 کرون نروژ تا 30 کرون نروژ
• روغن مایع مخصوص غذا، یک و نیم لیتر؛ 25 کرون نروژ
البته در مورد مالیات باید گفت که نروژ از کشور هایی است که مالیات بالایی از شهروندان دریافت می ‌کند. اگر شخصی بخواهد در شهر اسلو زندگی نماید، به طور میانگین ۳۶% مالیات بر درآمد را باید به دولت نروژ پرداخت کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ اقامت کشور نروژ با مشاوران امور مهاجرتی دفتر حقوقی و مهاجرتی آرپ تماس حاصل نمایید.