سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان

 

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان

آلمان در طی چند دهه گذشته بعنوان جذاب ترین کشور در زمینه سرمایه گذاری بوده است.

تا ژانویه 2020 بیش از 70 درصد سرمایه گذارهای جهان، آلمان را بعنوان مقصد سرمایه گذاری خود انتخاب کرده اند.

بخشی از متقاضیان سرمایه گذاری در کنار این پروسه، یک پرونده نیز برای اخذ اقامت آلمان برای خود باز می کنند، زیرا قوانین آلمان این امکان را فراهم می کند که کسانیکه در کشور آلمان سرمایه گذاری می کنند، مقیم آلمان نیز بشوند تا بتوانند بر سرمایه خود نظارت داشته و در نتیجه به اقتصاد آلمان کمک بکنند.

طبق آمار بانک مرکزی آلمان در 2011 میلادی 57 درصد یعنی 313 میلیارد یورو از کل سهم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آلمان، از طرف شرکتهای بین المللی در کشورهای عضو EU27  بوده است. و 9% از سرمایه گذاری خارجی از دیگر کشورهای اروپایی غیر عضو جذب شده است.

مفهوم این امر این است که در خود کشورهای اروپایی تمایل برای سرمایه گذاری در آلمان بیشتر از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا می باشد و این کشورها در حال افزایش سرمایه گذاری مستقیم خود در آلمان هستند، از جمله کشورهای بزرگ سرمایه گذار در آلمان می توان به چین اشاره کرد.

ایران نیز سهم بزرگی در سرمایه گذاری در آلمان دارد.

طبق قوانین اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری برای اتباع خارجی آزاد می باشد و هر فردی که در این کشور سرمایه گذاری کند، می تواند برای مدیریت کسب و کار و سرمایه خود اقامت دریافت کند.

آلمان بزرگ ترین اقتصاد در اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است.

کشور آلمان سومین صادر کننده تولیدات صنعتی است و بالاترین میزات تجارت در جهان را دارد.

همچنین آلمان دارای ذخایر قابل توجهی از چوب، پتاس، نیکل، مس و گاز طبیعی است.

در زمینه انرژی های تجدید پذیر، آلمان همچنان بزرگترین تولید کننده توربین های بادی در جهان است و تقریبا یک سوم انرژی داخلی خود را از منابع تجدید پذیر بدست می آورد.

 اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری می توانید از ۴ طریق عمل کنید که عبارتند از:

 • راه اندازی کسب و کار حرفه ای: در این زمینه باید طرح کسب و کار خود را به دولت آلمان تحویل دهید.بیزنس پلن شما می تواند در هر حوزه ای باشد. برای مثال فعالیت در زمینه ی رستوران، کافی شاپ، فروشگاه موادغذایی، پوشاک و … برای سرمایه گذاری در این کشور مناسب هستند. البته به شرط اینکه طرح شما حرفه ای و کاملاً به روز باشد.
 • ثبت شرکت با مسئولیت محدود:یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در آلمان راه اندازی یک شرکت با مسئولیت محدود است. در این صورت می توانید حداقل ۲۵ هزار یورو برای راه اندازی چنین شرکتی در آلمان هزینه کنید. با پذیرش طرح شما قادر به اقامت در آلمان خواهید بود.
 • ثبت شرکت تضامنی:یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در آلمان، ثبت شرکت تضامنی است. این نوع شرکت شباهت زیادی با شرکت «با مسئولیت محدود» دارد. با این تفاوت که میزان سرمایه و مسئولیت سهامداران در آن متفاوت است.
 • تأسیس شعبه یا نمایندگی در آلمان: اگر شرکت اصلی را در ایران یا کشورهای دیگر راه اندازی کرده باشید، می توانید شعبه یا نمایندگی شرکت خود را در این کشور راه اندازی کنید. برای مثال اگر در ایران شرکت صادرات فرش دارید، می توانید یک شعبه از آن را در این کشور ثبت کنید.

برای تأسیس شعبه یا نمایندگی در آلمان باید به یکی از دو طریق زیر عمل کنید:

 • تاسیس شعبه مستقل در آلمان
 • تأسیس شعبه وابسته مانند انبار پخش کالا، دفتر کارخانه و …

تاسیس شعبه یا نمایندگی هم به میزان ۲۵ هزار یورو سرمایه نیاز دارد.

ثبت شعبه در نهادهای قانونی آلمان از ضرورت های سرمایه گذاری در این کشور است.

برای سرمایه گذاری در این کشور به بیزنس پلن (طرح تجاری) هم نیاز دارید.

طرح شما باید در اداره ی ثبت شرکت ها، در یکی از ایالت های مورد نظرتان در آلمان ثبت و بررسی شود.

در صورت موافقت با طرح به شما نامه ی تاییدیه برای فعالیت اقتصادی داده می شود.

بعد از موافقت با شما قادر به زندگی در آلمان به مدت ۳ سال هستید.

در صورتی که سرمایه گذاری در آلمان موفقیت آمیز باشد و در این مدت نیز به دولت مالیات پرداخت کنید، می توانید ویزای اقامت دائم را تمدید کنید.

سرمایه گذاری در کشور توسعه یافته ای مثل آلمان مزیت های زیادی را به همراه دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان دریافت ویزای اقامت در آلمان در مدت زمان کوتاه و بدون محدودیت
 • بدون نیاز به مدرک آکادمیک و مدرک زبان
 • امکان راه اندازی یک کسب و کار پررونق در یکی از کشورهای صنعتی جهان
 • به همراه بردن خانواده در آلمان
 • امکان استفاده از خدمات دولتی آلمان (بهداشتی- درمان- آموزشی و ….)
 • امکان سفر بدون نیاز به پاسپورت در کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان با مشاوران امور مهاجرتی دفتر حقوقی و مهاجرتی آرپ تماس حاصل فرمایید.

نظر شما :